Bosch PLE-1ME060-EU Mixer amplifier, 60W
Mixer amp with 4 mic/line plus a music source input. 60 watts, 100 volt line / 4 ohm.-one year warranty
Guaranteed Safe Checkout
Features & Compatibility
Mains power supply
Voltage -EU versions 230 VAC ±10%, 50/60 Hz (reduced power at lower mains voltage)
Voltage -CN versions 220 VAC ±10%, 50/60 Hz (reduced power at lower mains voltage)
Voltage -US versions 120 VAC ±10%, 50/60 Hz (reduced power at lower mains voltage)
Inrush currentPLE‑1ME060‑EU or -CN 5 A
Inrush currentPLE‑1ME120‑EU or -CN 10 A
Inrush currentPLE‑1ME240‑EU or -CN 12 A
Power consumption
PLE‑1ME060‑xx 200 VA
PLE‑1ME120‑xx 400 VA
PLE‑1ME240‑xx 800 VA
Performance
Frequency response (Line) 60 Hz to 20 kHz (+1/‑3 dB @ ‑10 dB ref. rated output)
Frequency response (Mic.) 70 Hz to 20 kHz (+1/‑3 dB @ ‑10 dB ref. rated output)
Distortion <1% @ rated output power, 1 kHz
Bass Control Max. ± 8 dB
Treble Control Max. ± 8 dB
Mic./Line input 4 x
Input 1 (push-to-talk contact with priority) 5‑pin Euro style, balanced, phantom
Input 2 3‑pin Euro style, balanced, phantom
Input 3 and 4 TRS Jack (1/4, 6.3mm) balanced
Sensitivity 1 mV (mic.); 300 mV (line)
Impedance >1 kohm (mic.); >5 kohm (line)
Dynamic range 93 dB
S/N (flat at max volume) >63 dB (mic.); >70 dB (line)
S/N (flat at min volume/muted) >75 dB
CMRR (mic.) >40 dB (50 Hz to 20 kHz)
Headroom >25 dB
Speech filter -3 dB @ 315 Hz, high-pass, 6 dB/oct
Phantom power supply 16 V via 1.2 kohm (mic.)
Music input
Connector Cinch, stereo converted to mono
Sensitivity 200 mV
Impedance 22 kohm
S/N (flat at max volume) >75 dB
S/N (flat at min volume/muted) >80 dB
Headroom >25 dB
Loudspeaker output
Connector Screw terminal, floating
Max / rated PLE-1ME060‑xx 90 W / 60 W
Max / rated PLE-1ME120‑xx 180 W / 120 W
Max / rated PLE-1ME240‑xx 360 W / 240 W
Loudspeaker output 4 ohm
PLE-1ME060-xx 15.5 V (60 W)
PLE-1ME120-xx 22 V (120 W)
PLE-1ME240-xx 31 V (240 W)
Dimensions (H x W x D) 100 x 430 x 270 mm (19″ wide, 2U high)
Mounting Stand-alone, 19″ rack
Color Charcoal
Weight
  PLE-1ME060-xx Approx. 6.5 kg
  PLE-1ME120-xx Approx. 8.9 kg
  PLE-1ME240-xx Approx. 10.5 kg
Operating temperature -10 ºC to +45 ºC
Storage temperature -40 ºC to +70 ºC
Relative humidity <95%
Acoustic noise level of fan(PLE-1ME240-xx) <48 dB SPL @ 1 m
Additional information
Customer Reviews
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Bosch PLE-1ME060-EU Mixer amplifier, 60W”